Recenzje
Recenzja „Władców torrentów” w „Kulturze Popularnej”
W „Kulturze popularnej” ukazała się recenzja Piotra Mirskiego książki „Władcy torrentów. Wokół angażującego modelu telewizji”. Zapraszamy do lektury artykułu „Myszka jako berło. O książce Władcy torrentów”.
Recenzja
Strony

Prawo ochrony zabytków
Prawo ochrony zabytków w czasopiśmie „Ochrona zabytków”

Życie społeczne jako Gra. Kontekst międzykulturowy
Fragment recenzji prof. dr hab. Bogdana Wojciszke

Życie społeczne jako Gra. Kontekst międzykulturowy
Fragment recenzji prof. dr hab. Pawła Boskiego

Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi
Fragment recenzji wydawniczej książki Corpus Futuri prof. dr hab. Mirosława Przylipiaka

Podręcznik autora
Sztuka pisania i redagowania – „Forum Akademickie”
Książka wyrosła z doświadczeń redaktora prac z różnych dziedzin. Daje ona odpowiedź na wszystkie podstawowe i niektóre szczegółowe problemy, na które powinni zwrócić uwagę autorzy. Podręcznik autora jest jednak czymś więcej niż tylko instruktażem, to również praca prezentująca swoistą filozofię pisania i redagowania tekstu. Nadrzędną zasadą każdego piszącego powinna być konsekwencja. „Ma ona zastosowanie – przypomina Joanna Kamień – we wszystkim, co wiąże się z przygotowaniem formalnym tekstu. Znajomość wszystkich bardzo szczegółowych zasad bez bycia konsekwentnym nie wystarczy. Konsekwencja jest potrzebna, by nie zgubić się w gąszczu różnych form językowych, funkcjonujących systemów opracowania przypisów i literatury, różnych stylów zapisu dat, liczb, numerowania rozdziałów itp.”. Oczywiście, nieodzowna jest także logika i przejrzystość wywodu oraz zachowanie umiaru, np. w długości akapitów czy liczbie wyróżnionych miejsc w tekście.
Redakcja tekstu akademickiego jest pojęciem złożonym i wieloetapowym, obejmuje bowiem jego kompozycję, opracowanie językowo-stylistyczne (w tym również interpunkcję), konstrukcję przypisów i bibliografii oraz sporządzania dodatków (indeksów, tabel itp.). Warto podkreślić, że autorka przybliża powszechne zasady redakcyjne, wspólne dla wszystkich prac, co jest jednym z wielu walorów tej publikacji. Są to zasady zarówno obligatoryjne, jak i zalecane z – wyraźnym rozróżnieniem za pomocą etykiet: „źle”, „dobrze”, „najlepiej”).
Oprócz zasad ogólnych książka zawiera sporą liczbę praktycznych wskazówek, dotyczących przede wszystkim odmiany obcych imion i nazwisk, a także typowych błędów edytorskich, interpunkcyjnych czy językowych. Wszystkie problemy i błędy są krótko skomentowane i zilustrowane odpowiednimi przykładami.
Jeśli warsztat redakcyjny autora nie zawsze bywa doceniany, to z pewnością lektura książki Joanny Kamień przywraca mu należytą rangę. Opanowanie choćby tylko podstawowych zasad redakcyjnych daje piszącemu – książkę, pracę dyplomową czy artykuł – co najmniej dwie wymierne korzyści. Po pierwsze, pomaga skoncentrować się na merytorycznej stronie pracy i precyzyjnie omówić problemy. Po drugie, znacznie przyspiesza proces wydawniczy (a jak wiadomo, długość jego trwania coraz częściej jest dla autorów sprawą kluczową).
Trafne rozwiązania graficzne zastosowane w poradniku zapewniają bardzo dobrą funkcjonalność pracy z książką. Dzięki przejrzystemu układowi treści głównej, komentarzom na marginesie i wyodrębnionym przykładom korzystanie z publikacji jest ułatwione i uatrakcyjnione. Cenny okazuje się również indeks rzeczowy, opracowany na tyle klarownie, że pozwala szybko odnaleźć interesujące nas zagadnienia i stosowne fragmenty.
Na zakończenie refleksja ogólna: miło czytać książkę, której autorka z pasją i życzliwością dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Miejmy nadzieję, że publikacja doczeka się kontynuacji.
Marcin Lutomierski
Joanna KAMIEŃ, Podręcznik autora, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2015.
