Promocja książki „Sędziowie i niewolnicy. Szkice z filozofii prawa” prof. Jerzego Zajadło | Wydawnictwo UG

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie z prof. Jerzym Zajadło, podczas którego promowana będzie książka

Sędziowie i niewolnicy. Szkice z filozofii prawa.

13 czerwca 2017 r., godz. 17.00
Biblioteka Główna UG
Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53

wstęp wolny

Z recenzji prof. Wiktora Osiatyńskiego:

„Bohaterami" książki są casusy sądowe i sędziowie wydający omawiane orzeczenia. Jej unikalny w Polsce charakter polega na tym, że Autor nie ogranicza się w formie narracyjnej do przedstawienia poglądów sędziów, lecz koncentruje się na orzeczeniach sądowych. Przybliża w ten sposób polskim czytelnikom istotę amerykańskiej jurysprudencji. Jerzy Zajadło przekonująco ukazuje rolę ideologii, głównie zresztą prawnonaturalnej, w sądowych sprawach niewolniczych, wprowadzając niezwykle ważne pojęcie „nieposłuszeństwa sędziowskiego". Co więcej, Autor pokazuje, że bardzo często sprawa niewolnictwa była tylko poboczna – w gruncie rzeczy chodziło o interpretację Konstytucji (...). W tej perspektywie największą bodaj zaletę pracy profesora Zajadło upatrywać należy w fakcie, że w gruncie rzeczy jest to książka o konserwatyzmie prawa oraz o konfliktach między prawem a moralnością. W grę wchodzą prawa naturalne, obyczaje, interesy, co w konsekwencji prowadzi do konfliktu między prawem pozytywnym a moralną potrzebą nieposłuszeństwa. W książce Jerzego Zajadło dylematy sędziowskiego sumienia są analizowane wszechstronnie.

wtorek, 6 czerwca 2017 roku, 16:42